• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Prawomocne skazanie za zabójstwo dziecka

Wyrokiem z dnia 18 października 2016 r., Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, uwzględniając apelację skierowaną przez prokuratora.

Sąd Apelacyjny podwyższył określone w art. 78 § 3 k.k. ustawowe ograniczenie do skorzystania przez skazanego z warunkowego przedterminowego zwolnienia, określając że Samuel N. może skorzystać z przedterminowego zwolnienia nie wcześniej niż po odbyciu 35 lat kary pozbawienia wolności.

W pozostałym zakresie wyrok skazujący Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 25 kwietnia 2016 r. został utrzymany w mocy.

Wyrokiem tym Samuel N. został skazany za to, że w dniu 19 sierpnia 2015 r. w Kamiennej Górze, działając z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia małoletniej 10 – letniej Kamili zadał jej uderzenie ostrzem siekiery w tył głowy, w następstwie czego doznała ona obrażeń ciała skutkujących znaczną utrata krwi z cechami wykrwawienia, co spowodowało jej śmierć. Sąd uznał, że sprawca działał z motywacją zasługującą na szczególne potępienie, polegającą na skierowaniu agresji wobec 10 – letniego przypadkowo napotkanego i bezbronnego dziecka.

Za czyn ten, zakwalifikowany z art. 148 § 2 pkt 3 k.k., wymierzono Samuelowi N. mu karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz orzeczono wobec oskarżonego Samuela Nowakowskiego pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat.

Orzeczono też wobec Samuela N. obowiązek zadośćuczynienia krzywdzie wyrządzonej przestępstwem poprzez zapłacenie na rzecz rodziców dziewczynki kwot po 100.000 zł.