• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Areszt dla członków grupy przestępczej wyłudzającej luksusowe samochody z wypożyczalni

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje prowadzone przez Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu śledztwo  o sygn. akt RP I Ds. 28.2017 dotyczące działalności  zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Pawła P., która w ciągu ostatnich 6 miesięcy wyłudziła z wypożyczalni samochodowych funkcjonujących na terenie całego kraju,  na podstawie fałszywych dokumentów  tożsamości, łącznie nie mniej niż 18 luksusowych samochodów o łącznej wartości szacowanej na 2.500.000,00 zł, które następnie były sprzedawane na części.

W toku śledztwa doprowadzono do tymczasowego aresztowania założyciela i kierownika grupy Pawła P., a także jego współpracowników Kamila P., Jacka D. i Arkadiusza P. 

Obok udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podejrzanym przedstawiono także zarzuty oszustwa w zakresie mienia wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się fałszywymi dokumentami, uczestnictwa w obrocie  znacznej ilości środków odurzających.

Łącznie w sprawie podejrzanych jest 11 osób. Jedna z nich poszukiwana jest listem gończym, zaś wobec pozostałych sześciu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Zabezpieczono w kraju i zagranicą mienie na poczet obowiązku naprawienia szkody oraz grożącej grzywny o łącznej szacunkowej wartości nie mniejszej niż 119.700,00 zł.

Ponadto odzyskano jeden samochód, który zwrócono pokrzywdzonemu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, podjęte zostały m.in. czynności w kierunku  zatrzymania pozostałych członków grupy, w tym osób przebywających za granicą. 

Powyższe czynności procesowe realizowane były we współdziałaniu z Zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu.