• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Izraela i Ukrainy, kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzającą podatek VAT

 

W dniu 27 lutego 2018r.  Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia w sprawie o sygn. RP I Ds. 30.2017 przeciwko tymczasowo aresztowanemu Alexowi Ch., obywatelowi Izraela i Ukrainy, poszukiwanemu na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i wydanemu stronie polskiej w drodze ekstradycji  przez Konfederację Szwajcarską w grudniu ubiegłego roku.

Oskarżonemu zarzucono kierowanie w okresie od maja do grudnia 2014r. zorganizowaną grupą przestępczą, liczącą łącznie 7 osób, mającą na celu popełnianie przestępstw w postaci: wyłudzania podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy polegającego na przekazywaniu poza granice kraju środków finansowych pochodzących z przestępstw skarbowych poprzez ich transfer na rachunki bankowe podmiotów zagranicznych wykorzystywanych na potrzeby łańcucha podmiotów zaangażowanych w mechanizm przestępczy, w tym spółek mających siedzibę na Seszelach oraz na Cyprze, a także oszustwo podatkowe, w którym łączna kwota narażenia na uszczuplenie należności skarbowych od spółek nieformalnie kontrolowanych przez Alexa Ch. - tj. podatku VAT, wynosiła 31.865.705,00 zł. 

Grupa działała nie tylko na terenie Polski, ale także wykorzystywała szereg podmiotów działających na terenie: Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Niemiec i Węgier.